Jak nebezpečný je elektronický odpad pro životní prostředí:
11 квітня 2023
- Jak nebezpečný je elektronický odpad pro životní prostředí: znamená oprava domácích spotřebičů záchranu přírody?
- Jak se recyklují domácí spotřebiče?
- Jak odpad z domácích spotřebičů poškozuje lidské zdraví a životní prostředí
- Jak Evropská unie zahájila válku s elektronickým odpadem
- Proč budou Evropané utrácet méně za domácí spotřebiče?
Jak nebezpečný je elektronický odpad pro životní prostředí: znamená oprava domácích spotřebičů záchranu přírody?
Vědci hovořili o nové studii, která odhalila zajímavá, ale velmi znepokojivá fakta. Jeden průměrný Čech tak za sebou zanechá 11 kilogramů elektronického odpadu a stejný Nor - asi 28 kilogramů. A na celém světě se recykluje pouze jedna pětina takového odpadu. Známé a oblíbené chytré telefony, počítače a notebooky, pračky, toustovače, multivarky, ledničky, klimatizace a mnoho dalších domácích spotřebičů se posílají na skládku, když jsou rozbité nebo nepotřebné. A touha koupit novou věc vyvolává logickou otázku: kam dát tu starou?
Nepotřebné a nefunkční elektrospotřebiče jsou druhem odpadu, jehož likvidace je extrémně náročná a nákladná. A zároveň to způsobuje kolosální škody na životním prostředí. Jen v roce 2019 vyprodukoval průměrný obyvatel česka více než 11 kg elektronického odpadu, obyvatel Ameriky - více než 19 kg, obyvatel Německa - více než 23 kg a obyvatel Norska - asi 28 kg. Výsledkem bylo, že výzkumníci získali značné množství 54 milionů tun takového odpadu, což se na okamžik rovná hmotnosti 5 300 Eiffelových věží. Podrobnou zprávu se statistikami naleznete ve výroční zprávě o likvidaci elektrospotřebičů ve všech zemích světa. Autorství patří mimo jiné UUON - University of the United Nations Organization.
Jak se recyklují domácí spotřebiče?
Je čas přejít k neuvěřitelně děsivé a smutné realitě – více než osmdesát procent elektronického odpadu neprochází žádným zpracováním. A pokud nepotřebný elektrický spotřebič již nefunguje, pak stále nese určitou hodnotu, protože v procesu jeho výroby byly nějakým způsobem použity některé cenné kovy, ať už to bylo zlato, železo, stříbro, platina nebo měď. Odhaduje se, že celková cena surovin, které jsou v odpadu domácích spotřebičů, sbíraných ve všech koutech planety, může činit více než padesát sedm miliard dolarů. A ani tato skutečnost nezabránila tomu, že v roce 2019 bylo na celém světě ekologicky zlikvidováno necelých dvacet procent technického odpadu – technologie, která dosloužila. Zbývající procento produktu se ve většině případů ztratí v mase domácího odpadu, který je následně odvezen na skládku nebo spálen. Také se zařízení dostává do rukou šikovných obchodníků, kteří je opravují a prodávají výrobek s použitým označením.
Jak odpad z domácích spotřebičů poškozuje lidské zdraví a životní prostředí
Většina elektroodpadu vyprodukovaného ve vyspělých zemích bude nakonec vyvezena do zahraničí, a to nelegálně, pod rouškou druhotného využití nebo jako kovový šrot. Takto se nefunkční domácí spotřebiče dostávají na pastviny do zemí Asie, východní Evropy a Afriky, kde jsou následně rozebrány a spáleny, samozřejmě bez nutných bezpečnostních opatření.
A takové jednání má velmi vážné následky a je extrémně nebezpečné pro život a zdraví obyvatel a pracovníků. Má také škodlivý vliv na životní prostředí. Nefunkční domácí spotřebiče však kromě cenných kovů obsahují i extrémně toxické látky. Takže podle ekologů je v tom elektronickém odpadu, který je doslova ve všech zemích světa, více než padesát tun rtuti a sedmdesát tisíc tun zpomalovačů hoření s bromem, stejně jako mnoho dalších různých chemických složek, které jsou extrémně nebezpečné pro životní prostředí.
Špatnou zprávou je, že každým rokem porostou hory nepotřebných domácích spotřebičů a situace se bude jednoznačně zhoršovat. Tento druh odpadu na rozdíl od jiných druhů odpadu rychle narůstá. Členové Mezinárodní asociace pro nakládání s pevným odpadem tak uvádějí, že za posledních šest let rostl objem technického odpadu třikrát rychleji než počet lidí na planetě a o třináct procent rychleji než celková hodnota HDP všech zemí. světa. Jeden z výzkumníků si také všímá skutečnosti, že úroveň elektronického odpadu přímo souvisí s růstem blahobytu obyvatel zemí, zejména zemí, které se rychle rozvíjejí.
Situaci zhoršuje i to, že trh velmi často a rychle ukazuje stále více nových a moderních elektronických zařízení a smartphonů. Na tomto pozadí se celková úroveň výroby domácích spotřebičů v příštích letech zvýší o více než dvacet milionů tun. A pak tento scénář nebude hrát lidstvu do karet, protože do roku 2030 vytvoříme více než 75 milionů tun technického odpadu.
Jak Evropská unie zahájila válku s elektronickým odpadem
Vědci tvrdí, že jakékoli poškozené domácí spotřebiče lze zlikvidovat s téměř stoprocentní zárukou. Ve skutečnosti je však i Evropa v současnosti schopna zpracovat pouze dvaačtyřicet procent tohoto druhu odpadu. Takže například v Německu jsou spotřebitelé povinni sami přinést nefunkční nebo nepotřebné vybavení na zvláštní místo příjmu. Ale opět zde hraje roli lidský faktor, totiž lidská lenost. Místo toho, aby lidé odpad odváželi na specializovaná místa, jednoduše jej dávají do krabic, ucpávají si půdu nebo vše vyhazují do běžného odpadkového koše, kde se ukládá domovní odpad.
Evropa řeší problém, jak nejlépe umí, a shromažďuje kolem sebe stále více obyvatel svých zemí. Od letošního roku vstoupí v EU v platnost speciální požadavky na firmy vyrábějící domácí spotřebiče: Evropská komise přijala zákon o nutnosti zvýšit životnost a udržovatelnost technických zařízení. Patří sem ledničky, pračky, elektromotory, televize, myčky nádobí, světelné zdroje a obrazovky s LED diodami. Výrobci jsou tedy povinni prodávat díly spotřebitelům po dobu nejméně 10 let od okamžiku nákupu výrobku.
Proč budou Evropané utrácet méně za domácí spotřebiče?
Tatáž Evropská komise uvedla, že do roku 2030 nové zákony umožní spotřebitelům ušetřit více než 167 terawatthodin elektřiny ročně. To plně pokrývá roční spotřebu energie Dánska vzhledem k populaci 5,8 milionu obyvatel. Výše doufají, že se jim podaří dosáhnout stanoveného cíle pomocí domácích spotřebičů s vyšší účinností. A v ideálním případě musí taková zařízení sloužit déle než nyní, takže se budou muset vyrábět v menším množství.
Při dodržení plánu Evropské komise se budou moci budoucí výdaje evropských obyvatel na elektřinu a nákup nových domácích spotřebičů snížit o sto padesát eur ročně pro každého jednotlivého spotřebitele. A ekologové obecně jsou s inovacemi spokojeni. Plně podporují takové rozhodnutí úřadů. Odborníci na ekodesign z Evropského úřadu pro otázky životního prostředí jsou si jisti, že takový přístup, který poukazuje na velký význam oprav zařízení, spíše než se ho jednoduše zbavit, je v podstatě inovativní. Pokud budeme dbát na ekonomiku uzavřeného cyklu, pak se ukazuje, že oprava je nepostradatelná věc, díky které bude možné šetřit zdroje a snížit úroveň toxického znečištění životního prostředí.
Vase hodnoceni: